Presentation

Jakobacka ungdomsgård är en samlingsplats för ungdomar i Helsingfors på adressen Jakobackastigen 6. Vi hör till Nordöstra ungdomsarbetsenheten.

Gruppverksamhet

Vid ungdomsgården kan du om du vill delta i gruppverksamhet såsom motionsklubbar och matlagningsklubben.

På gården finns ett motionsrum, en musikstudio samt självfallet det traditionella biljardbordet, bordsfotboll och möjligheten att spela pingis. Att spela konsolspel lyckas också.

Hängande

Ungdomsgården är en trygg plats för alla besökare för att hänga, eller fast för att vila efter skoldagen. För skoluppgifter och projekt kan du också få hjälp och stöd av handledarna. Ungdomarna som besöker gården är trevliga, och man planerar många gemensamma projekt. Under gårdsmötena varje vecka planerar vi tillsammans verksamheten samt gör och uppdaterar gårdens regler.

Hjälp och stöd

Handledarna kan på många olika sätt hjälpa i det vardagliga livets utmanande situationer, såsom arbetssökning, eller till exempel med problem med boende.

Tveka inte att be om hjälp så kan vi se hur vi kan hjälpa. Om du är intresserad av att påverka som ung, berättar våra handledare gärna om påverkningssystemet NuBu för unga samt om andra kanaler för påverkning.

Välkommen att bekanta dig med ungdomsgården!

Besöksadress
Jakobackastigen 6
00770 Helsingfors
Postadress
PB 75403, 00099 Helsingfors stad

Ungdomsledare

  • Heidi Argillander, Ungdomsledare
    heidi.argillander@hel.fi
    040 178 15 66
  • Lassi Jokinen, Ungdomsledare
    lassi.jokinen@hel.fi
    040 684 73 42
  • Ruby Kapoor, Ungdomsledare
    ruby.kapoor@hel.fi
    0401625880
  • Santeri Weck, Ungdomsledare
    santeri.weck@hel.fi
    0405263339
  • Melissa Hanhirova, regionalt och inkluderande arbete
    melissa.hanhirova@hel.fi
    040 630 31 26
  • Heidi Tuomioksa, Koillinen nuorisotyöyksikkö tiimiesihenkilö
    heidi.tuomioksa@hel.fi
    0403508147
  • Kirsikka Linna, Koillisen nuorisotyöyksikön päällikkö
    kirsikka.linna@hel.fi
    +358505591737

Ungdomsgårdens telefonnummer: 09 310 721 87 / 040 752 80 47

Jakomäki ungdomsgårds e-post: jakomaen.nuorisotalo@hel.fi

Öppettider

Årskurserna 3-6
Mån. kl. 13:30 – 16:00 / Tis. stängd / Ons. kl. 13:30 – 16:00 / Tors. kl. 13:30 – 16:00 / Fre. kl. 13:30 – 16:00

Årskurserna 7 ->
Mån. kl. 17:00-20:30 / Tis. stängd / Ons. kl. 17:00-20:30 / Tors. kl. 17:00-20:30 / Fre. kl. 17:00-20:30

Tonåringar på lördagar (Åk 7-) våren 2024 17:00-22:30

13.1.
9.2.
10.3.
20.4.
18:5.

Kommande evenemang och hobbyer

Inga kommande evenemang och hobbyer

Ärligt talat