Röstning

Alla ungdomar som bor i Helsingfors och är födda mellan 2004 och 2008 kan rösta i valet av ungdomsrådet. Rösträtten bestäms på basis av födelseåret.

Vid rösttillfället på skolan eller ungdomsgården ska du identifiera dig varefter du får en personlig nummerkod med vilken du kan logga in i den elektroniska röstningsplattformen.

  1. Välj en kandidat du vill rösta på
  2. Bekräfta din röst
  3. Tack, du har röstat
  4. Du kan kasta bort din röstkod i den närliggande skräpkorgen

Obs! Om du inte slutför röstningsskedet eller avbryter det innan du bekräftat rösten, blir din röst inte registrerad i systemet och röstkoden anses inte ha använts. Du kan rösta på nytt vid ett rösttillfälle i ditt område eller på en ungdomsgård.

RÖSTEN KAN INTE ÅTERKALLAS ELLER REDIGERAS EFTER BEKRÄFTELSEN.

Vallokaler och datum

Du kan rösta vid din egen skola under skoldagen eller vid din närmsta ungdomsgård. Röstningen blir smidigare om du utöver ditt eget namn kommer ihåg ditt postnummer och födelseår.

På vallokalen finns valaffischer där du kan kontrollera kandidatnumret för din egen kandidat.

OdeHelsingfors centrumbibliotek
Ma – Su 8.11.-26.11. Klo 16-19

Röstning på skolan

A

Aleksis Kiven peruskoulu                                    
To 18.11.           Klo 9.45-14.15

Alppilan lukio                                                          
Ti 16.11.            Klo 9-13

Alppilan lukio                                                          
Ti 16.11.            Klo 9-13

Ammattiopisto Luovi                                            
Pe 19.11.           Klo 10-13

Apollon yhteiskoulu                                              
Pe 12.11.           Klo 9-15                                         

Apollon yhteiskoulun lukio                                 
Pe 12.11.                                         

Arabian peruskoulu                                            
 Ti 16.11.            Klo 9-12.30      

Aurinkolahden peruskoulu                                
Ke 17.11.                                                                                                                                                        

B

Botby grundskola                                                   
Fre 12.11 och Mån 15.11

Brändö gymnasium
Fre 19.11 kl 10-10.45

E

Elias-koulu                                                                
Pe 19.11.           klo 9. ->

Elias-koulun lukio                                                  
Pe 19.11.           klo 9. ->

Englantilainen yläkoulu      
Pe19.11.              

Englantilaisen koulun lukio                                
Pe 19.11.

Etu-Töölön lukio
To 18.10.       

                              

G

Grundskolan Norsen                                            
Ons 17.11 och Tor 18.11       

 Gymnasiet Lärkan
Fre 19.11 kl 11.10-12

H                         

Haagan peruskoulu                                               
Pe 12.11.

Helsingin eurooppalainen koulu     
To  11.11. Klo 10.30-12.30                                                            

Helsingin eurooppalaisen koulun lukio          
To 11.11.           Klo 10:30-12:30                           

Helsingin kielilukio                                                 
To 11.11.           Klo 11-15

Helsingin kristillinen koulu                                 
Pe 12.11.

Helsingin luonnontiedelukio                             
Ke 10.11.21       Klo 9-12

Helsingin normaalilyseo                                      
Ma 8.11.                                                                                                                     

Helsingin normaalilyseon lukio   
Ma 8.11.

Helsingin ranskalais-suomalainen koulu       
Pe 12.11.          

Helsingin Rudolf Steiner -koulu                        
To 11.10.                                       

Helsingin Rudolf Steiner -koulu SVE                
Ti 9.11.              

Helsingin suomalainen yhteiskoulu                
Ma 15.11.                                                                  

Helsingin Uusi Yhteiskoulu                                 
Pe12.11. ja Ma 15.11.

Helsingin Uuden Yhteiskoulun lukio               
Pe 12.11. ja Ma 15.11.                                          

Helsingin Yhteislyseo                                            
Ke 10.11. ja To 11.11.

Helsingin yhteislyseon lukio                               
Ke 10.11. ja To 11.11.

Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulu     
Ke 17. ja To 18.11.

Herttoniemen yhteiskoulu
Ti 16.11. klo 8-15 ja Ke 17.11. klo 11-15

Hiidenkiven peruskoulu           
To 18.11.                                                   

Hoplaxskolan                                                          
Ons 10.11 ja Tor 11.11

I                                                                                                                                                                

Itäkeskuksen peruskoulu                                    
To 18.11.   Klo 8.15-12      

J                          

Jätkäsaaren peruskoulu                                      
Ke 17.11.

K

Kalasataman peruskoulu                                     
Pe 19.11.          

Kallion lukio                                                              
Ke 10.11.     Klo 11-13         

Kankarepuiston peruskoulu                              
To 18.11. ja Pe 19.11                                             

Kannelmäen peruskoulu                                     
To 18.11.       Klo 9-15            

Karviaistien koulu                                                  
Ke 17.11.          

Kruununhaan yläasteen koulu                          
Ma 15.11.        

Kulosaaren yhteiskoulu                                       
Ti 9.11., Ti 16.11 (Ke 17.11.)   Klo 8-15

Kuvataidelukio                                                        
Ma 15.11.              Klo 10.25-12    

Käpylän peruskoulu                                              
Ti 9.11.       Klo 9-12            

                             

L

Laajasalon peruskoulu                                          
Ke10. ja To 11.11.

Latokartanon peruskoulu                                   
To 11.11. ja Ti 16.11.

Lauttasaaren yhteiskoulu                                   
Pe 12.11           

Lauttasaaren yhteiskoulun lukio                      
Pe 12.11.     

     

M                        

Malmin peruskoulu                                               
To 11.11.                                                                    

Marjatta-koulu                                                       
Ti 9.11.

Maunulan yhteiskoulu                                         
Ke 10.11.,(To11.11.)                                              

Maunulan yhteiskoulun lukio ja Helsingin matematiikkalukio
Ke 10.11., (11.11.)

Medialukio
Pe 12.11

Meilahden yläasteen koulu                                
Ti 9.11 ja Ma 15.11

Merilahden peruskoulu                                       
Ke 10.11.   Klo 8.15->                                     

Munkkiniemen yhteiskoulu                               
Ke 17.11.                                                                    

Myllypuron peruskoulu                                       
Ke 17.11. ja  Ke 24.11    Klo 10-12

Mäkelänrinteen lukio                                           
To 18.11.    Klo 9-13

N

Naulakallion koulu                                                 
Ti 9.11.     

                                                                                                

O

Oulunkylän yhteiskoulu
Ke 17.11.

P

Pakilan yläasteen koulu
Ma 15.11.

Pasilan peruskoulu                                             
Ti 9.11.          Klo 9-12            

Pitäjänmäen peruskoulu                                     
To 11.11.          

Pohjois-Haagan yhteiskoulu                              
Ti 16.11.                                                                     

Pohjois-Haagan yhteiskoulun lukio                 
Ti 16.11.                                                                     

Pop & Jazz Konservatorio                                   
To 11.11.         Klo 11-13                                       

Porolahden peruskoulu                                       
Pe 12.11. ja Ma 15.11.                                          

Puistolan peruskoulu                                           
To 11.11.                                                                    

Puistopolun peruskoulu                                      
12.11.                

Pukinmäenkaaren peruskoulu                          
Ma 15.11.        

Perho Liiketalousopiston Töölön toimipiste
Ti 9.11.     Klo10.30-12

R

Ressun lukio                                                             
Ma 8.11.    Klo 11-12          

Ressun peruskoulu                                                
Ma 8.11.       Klo 8.25-13.15

Ressu IB Worldschool                                           
Ma 8.11.       Klo 11-12

S

Sakarinmäenperuskoulu 
16.11.       

Saksalainen koulu
Ma 22.11. Klo 12:25 -14                                                                                                     

Sibelius-lukio                                                           
Ke 17.11.  Klo 12-12.45

Solakallion koulu
Ma 8.11.

Sophie Mannerheimin koulu (Sairaalakoulu)
To 18.11. 

Stadin ammattiopisto, Abraham Wetterin toimipiste
Ma 8.11. klo 11.30-12.30

Stadin ammattiopisto Kampus 1: Pälkänteentie
Ma 15.11.21  Klo 9-13

Stadin ammattiopisto Kampus 2: Ilkantie     
To 18.11.

Stadin ammattiopisto Kampus 2: Savonkatu
Ke 17.11.21   Klo 9-13            

Stadin ammattiopisto Kampus 3: Kullervonkatu
Ma 8.11.21  Klo 9 -11

Stadin ammattiopisto Kampus 3: Muotoilijankatu
To 11.11.21   Klo 9 -11

Stadin ammattiopisto Kampus 5: Hattulantie 
Pe 19.11.21   Klo 9 -12                                        

Stadin ammattiopisto Kampus 5: Sturenkatu   
Pe 12.11.21    Klo 9-13

Suomen diakoniaopisto Alppikadun kampus                           
Ke 10.11.       Klo 10:30-13

Suomalais-venäläinen koulu                              
To 11.11.     Klo 9-15            

Suomalais-venäläisen koulun lukio                 
To 11.11.                                       

Suomen Kansallisoopperan Balettioppilaitos
– ohjataan Oodiin äänestämään

Suomen Liikemiesten Kauppaopisto (Business College)
Ke  17.11.21    Klo 10-13          

Suutarinkylän peruskoulu                                   
Ke 10.11.       

                                                             

Suurhelsingin kristillinen koulu                         
Ke 10.11.   Klo 10-12

T

Taivallahden peruskoulu                                     
To 11.10.

Toivolan koulu
Ke 17.11.

Torpparinmäen koulu
Ke 10.- To 11.11 sekä Ke 17.- To 18.11.

Töölön yhteiskoulu                                               
Ma 8.11.       

                                                              

V

Vartiokylän yläasteen koulu                               
Ke 10.11        Klo 8-11 ja 12-14

Vesalan peruskoulu                                              
To 18.- Pe 19.11.

Vuoniityn peruskoulu                                           
To 11.11.                                                                    

Vuosaaren lukio                                                      
Ti 16.11     Klo 11-12:45    

Y

Yhtenäiskoulu                                                         
Ma 8.11.     Klo 11.30-13.30

Yrkesinstitutet Prakticum
Fre 19.11 kl 8.30-9.15

Å

Åshöjdens grundskola                                          
Tis 16.11 ja  Mån 22.11.      

Röstning på ungdomsgården

A

Arabian nuorisotalolla           
Ma 22.11.- Pe 26.11. klo 17-20.30

H

Haagan Lämpiö                   
To 25.11. klo 17-20

Hertsin nuorisotila                
Ke 24.11. klo 17-20

J

Jakomäen nuorisotalo          
To 25.11. klo 16-20:30

K

Kannelmäen nuorisotalo       
Ma 22.11. klo 15-19

Kontulan nuorisotalo – Luuppi
Ke 24.11. klo 17-21

Koskelan nuorisotalo            
Ma 22.11.- Pe 26.11. klo 17-20.30

M

Malminkartanon nuorisotalo  
Ma 22.11. klo 15-19

Malmitalon ala-aula            
To 25.11. klo 16-19

Maunulan nuorisotalo           
Ke 24.11. klo 17-20

Munkkiniemenn nuorisotalo  
To 25.11. klo 16-19

Myllypuron nuorisotalo         
To 25.11 ja Pe 26.11.  klo 17-21

N

Nuorisotalo Merirasti             
26.11. klo 16-20

O

Oodin nuortentila                   
Ma 22.11. klo 14-20

P

Pasilan nuorisotalo                 
Ma 22.11.- Pe 26.11. klo 17-20.30

Pihlajamäen nuorisotalo       
Ke 24.11. klo 14-20

Pitäjänmäen nuorisotalo       
Ke 24.11. klo 17-20

Puistolan nuorisotalo
Ke 17.11 klo 16-20:30

Pukinmäen nuorisotalolla     
To 25.11. Klo 17:30 – 20

S

Suutarinkylän nuorisotalo
Ma 22.11.

T

Tapulin nuorisotalo
Ke 24.11 klo 16-20:30

Toimintatalo Kipinä               
Ma 22.11. klo 17-21

U

Ungdomsgården Rastis        
Ke 24.11. klo 17-20

Ungdomsgården Sandels     
Pe 26.11. klo 15-19

V

Viikin nuorisotalo                  
Ma 22.11. klo 14-20

Y

Ympäristötila
Ke 24.11. ja To 25.11. klo 17-20

Ärligt talat