Meriharjun luontotalo ja leirikeskus

Esittely

Vuosaaren Uutelassa kallioisen metsän keskellä sijaitsee Meriharjun luontotalo.

Järjestämme ympäristökasvatukseen liittyvää elämystoimintaa koululuokille ja nuorten ryhmille.

Luontokoulutoiminnassa opetamme keinoja toimia ympäristön puolesta, vahvistamme ympäristötietoisuutta ja pyrimme luomaan läheistä suhdetta luontoon.

Tarjoamme Meriharjun luontotaloa ja leirikeskusta myös helsinkiläisten nuorisoryhmien, koulujen ja järjestöjen omaehtoisen leiri- tai kurssitoiminnan käyttöön. 

 

Käyntiosoite
Uutelantie 32
00990 Helsinki
Postiosoite
PL 84404, 00099 Helsingin kaupunki

Henkilökunta

  • Terhi Vainio
    Terhi Vainio, Asiakaspalveluneuvoja
    terhi.vainio@hel.fi
    (09) 310 89038, 040 3348 059
  • Anu Lindberg, Nuoriso-ohjaaja, vakituiset käyttövuorot
    anu.lindberg@hel.fi
    (09) 310 23496, 040 1588 940
  • Johanna Ahtinen, Nuoriso-ohjaaja, ympäristökasvattaja
    johanna.ahtinen@hel.fi
    040 6318 063
  • Aniela Ahtola, Nuoriso-ohjaaja, eläintoiminta
    aniela.ahtola@hel.fi
    (09) 310 23153, 040 6582 799
  • Annina Wallinsalo, ympäristötoiminnan koordinaattori, Ekokompassi
    annina.wallinsalo@hel.fi
    (09) 310 78027, 040 1623 703
  • Susanne Österlund-Toivonen, Toiminnanjohtaja
    susanne.osterlund-toivonen@hel.fi
    (09) 310 89125, 050 5591 762

Nuorisotalon puhelinnumero: +358 931089038

Yleiset tiedustelut ja varaukset:
luonto.talo@hel.fi

Luontokoulut:
meriharjun.luontokoulu@hel.fi

Käyttö

Meriharjun luontotalo on avoinna vain etukäteen vuoron varanneille ryhmille (esim. nuorisoryhmät, järjestöt, yhdistykset ja leirikoulut). 

Lisäksi talolla on omaa luonto- ja ympäristökasvatustoimintaa. 

Tulevat tapahtumat

Ei tulevia tapahtumia