Esittely

Tervetuloa Fallkullan kotieläintilalle!

Fallkullan kotieläintila sijaitsee Malmin pohjoispuolella. Tilalla voit tutustua perinteisiin kotieläimiin: lampaisiin, vuohiin, nautoihin, ankkoihin, kanoihin, kaneihin ja hevosiin. Tilalla on minisika. Monet eläimistämme ovat perinteisiä suomalaisia alkuperäisrotuja, kuten ahvenanmaanlammas, suomenvuohi ja itä- ja pohjoissuomenkarja.

Vieraile omatoimisesti

Fallkulla on erityisesti perheiden suosima retkikohde. Vuosittain Fallkullassa vierailee yli 80 000 kävijää. Tilalle on vapaa pääsy.

  • Eläinten karsinoihin tai ulkotarhoihin saavat mennä vain toimintaan osallistuvat nuoret.
  • Eläinten ruokkiminen ilman lupaa on kielletty
  • Eläinten lähellä tulee käyttäytyä rauhallisesti ja välttää turhaa meteliä
  • Haluatko poiketa Fallkullaan koirasi kanssa? Koirat ovat tervetulleita hihnassa ulkoalueelle. Ethän kuitenkaan päästä koiraasi aivan eläinten aitauksien viereen. Navettaan ja sisätiloihin koiria ei saa tuoda, poikkeuksena kahvila, jonne koirat ovat tervetulleita.

Nuorten Fallkulla

Fallkullan kotieläintila on Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-ajan toimialan nuorisopalvelujen toimipiste. Täällä 9–17-vuotiaat voivat tehdä muun muassa navettatöitä, hoitaa eläimiä, tehdä piha- ja puutarhahommia ja erilaisia käsitöitä. Toiminta on ilmaista. Jotta voit osallistua, sinulla tulee olla nuorisopalveluiden ilmainen jäsenkortti, jonka saat paikan päältä.

Tule sinäkin Fallkullaan!

 

Käyntiosoite
Malminkaari 24
00730 Helsinki
Postiosoite
PL 70405, 00099 Helsingin kaupunki

Henkilökunta

  • Laura Paunonen, Fallkullan kotieläintilan työnjohtaja. Tästä numerosta ei aukioloaikojen tai harrastushakuun liittyviä tiedusteluita.
    laura.paunonen@hel.fi
    041-5121 722
  • Minna Sirviö, Toiminnanjohtaja, Malmin nuorisotyöyksikkö
    minna.sirvio@hel.fi
    0401945361
  • Maarit Piirainen, Nuoriso-ohjaaja
    maarit.piirainen@hel.fi
    040-621 2350
  • Tytti Salokannel, Nuoriso-ohjaaja
    tytti.salokannel@hel.fi
    040-621 2256
  • Piia Lindholm, Nuoriso-ohjaaja
    piia.lindholm@hel.fi
    040-621 2437
  • Nora Salminen, Nuoriso-ohjaaja
    nora.salminen@hel.fi
    040-178 1562
  • Johanna Vesterinen, nuoriso-ohjaaja
    johanna.vesterinen@hel.fi
    040-621 1724
  • Henna Risunen, Nuoriso-ohjaaja
    henna.risunen@hel.fi
    040-621 2305
  • Kati Honkanen, Nuoriso-ohjaaja
    kati.honkanen@hel.fi
    040-621 2782

Nuorisotalon puhelinnumero: (09) 310 890 95 tai 040 334 8089

Numeroista voit tiedustella aukioloaikoja, nuorten toiminnasta  ja muista asioista.

Sähköposti:

fallkulla@hel.fi

Aukioloajat

Fallkullan kotieläintila on avoinna vierailijoille keskiviikosta perjantaihin klo 10-14 ja sunnuntaisin klo 10-14.

Kahvila Kilikuppila avoinna vierailijoille sunnuntaisin klo 10.30-14.00.

Huomio!
Keskiviikkona 16.11. ei järjestetä työnjakoja ohjaajien koulutuspäivän vuoksi!

Tulevat tapahtumat

Ei tulevia tapahtumia